Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

Co możesz zrobić?

  • Zasadź drzewo (może być krzak). Drzewa filtrują powietrze, którym oddychamy poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy w zamian dając nam czysty tlen. Oprócz tego chronią klimat i ochraniają glebę przed erozją wietrzną i wodną.
  • Zbierz makulaturę. Uzbieraną makulaturę oddaj do punktu skupu. Dużo pieniędzy na tym nie zarobisz, jednak dzięki temu uratujesz drzewa. 
  • Zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera. Kolorowe szkło - do zielonego, przeźroczyste, białe szkło - do białego. Przy recyklingu szkła zużywane jest 21 % energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierz puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj do skupu. Poprzez recykling oszczędza się naturalne złoża rud - recykling 1 kg złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 kg boksytu.
  • Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi.
  • Codziennie segreguj śmieci, oszczędzaj wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucaj do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.