Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

Przeczytaj i przekaż osobom dorosłym – rodzicom, starszej siostrze, starszemu bratu, znajomym.

2020-11-30

“Oddając krew – darujesz życie”

To hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od blisko 60 lat. Krew to lek, którego nie da się wyprodukować w fabryce. Może powstać jedynie w ludzkim organizmie, dlatego oddając krew, pomagasz ratować życie. Każda osoba, która zdecydowała się ją oddać, zostaje Honorowym Dawcą Krwi. Krwiodawcą może zostać osoba, która ma pomiędzy 18 a 65 lat i jest zdrowa. Odbiorcami są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których krew jest niezbędna., Bycie krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób Ci najbliższych, Oddawanie krwi nie wiąże się z ryzykiem, a zdrowy organizm szybko się regeneruje, pod warunkiem zachowania odpowiednich przerw pomiędzy donacjami. Cały proces odbywa się
w komfortowych warunkach, spełniających ścisłe normy sanitarne i przebiega pod nadzorem fachowego personelu. W naszej krwi znajduje się osocze, pomagające walczyć z wieloma chorobami, szczególnie dzisiaj, kiedy świat zaatakował koronawirus SARS-CoV-2. Podawanie osocza rekonwalescencyjnego to jeden z potencjalnych sposobów leczenia osób z ciężkim przebiegiem COVID-19.Krew osób, które chorowały na COVID-19 zawiera przeciwciała wytwarzane przez ich organizm w celu zwalczania koronawirusa i umożliwia im powrót do zdrowia.                                                                                                                                                                                                                

Dlatego zachęcamy: nie wahaj się dłużej - dla Ciebie ten krok to satysfakcja, a dla potrzebujących Twojej krwi - bezcenny dar życia.

Filip Gosławski klasa 6 d

Czytaj więcej o: Przeczytaj i przekaż osobom dorosłym – rodzicom, starszej siostrze, starszemu bratu, znajomym.