„39 LAT TEMU W IKARZE” PROJEKT EDUKACYJNY „NADZIEJA, ZWYCIĘSTWO”

7 listopada uczniowie klasy 6b i 6d uczestniczyli w ostatnim etapie projektu „Nadzieja, Zwycięstwo”, który odbywał się  w ramach programu „Niepodległa” W świetlicy „Ikar” zaprezentowano rekonstrukcję zdarzeń protestu robotników  z 1980r. W tamten szczególny czas przeniosła wszystkich Grupa Teatralna „Pod wiszącym kotem” z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie oraz przedstawiciele stowarzyszenia Dumni z Polski.  Przedstawienie, archiwalne nagrania i zdjęcia, wystawa oraz  scenografia nawiązująca do rzeczywistości lat osiemdziesiątych miała przybliżyć młodym protest w klubie „Ikar” w Częstochowie, do którego doszło  od 11 do 19 listopada 1980r. W spotkaniu wzięli udział uczniowie, szkolni koordynatorzy i dyrektorzy szkół, które realizowały projekt „Nadzieja, Zwycięstwo”. Gorącymi brawami przywitano uczestników  i świadków tamtych wydarzeń. Opowieść o nieznanym w regionie częstochowskim  proteście w klubie „Ikar” ukazała niezwykłe postawy ludzi, którzy umocnieni nauczaniem Jana Pawła II, wierzyli w odzyskanie przez Polaków godności, szacunku, przekonania o własnej wartości i odkrycia narodowej tożsamości. Projekt edukacyjny „Nadzieja, Zwycięstwo” przypomniał naukę Jana Pawła II   i przybliżył nieznane karty historii naszego  miasta.