XIII Powiatowy Turniej „Matematyczno-Przyrodniczy Czar Par”

Dnia 27.02.2020 r. w Szkole Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi  w Częstochowie zorganizowano XIII Powiatowy Turniej  "Matematyczno-Przyrodniczy Czar Par”.

Patronat nad konkursem objął Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie.

Celem konkursu było:

• wdrażanie do efektywnego wykorzystania zintegrowanej wiedzy w praktyce
  • rozwijanie zainteresowań
  • kształtowanie umiejętności pracy w grupie oraz umiejętności skutecznego porozumiewania się.

Do rywalizacji stanęło siedem dwuosobowych zespołów z ósmych klas szkół powiatu częstochowskiego wyłonionych w eliminacjach pierwszego stopnia. Konkurs miał charakter interdyscyplinarny. Każda grupa musiała zmierzyć się z jedenastoma konkurencjami. Niestandardowa forma konkursu polegała na tym, że zawodnicy pracowali kolejno przy wskazanych stanowiskach.

Były to: gra organizm człowieka i memory z biologii, krzyżówka z fizyki, skala, wizytówki Polski oraz puzzle z geografii, gra na dobieranie pasujących kart  i układanki matematyczne, rozsypanka i rebusy z chemii. Nauczyciele czuwali nad prawidłowym przebiegiem konkursu, wyjaśniali wątpliwości uczniów, oceniali prace. Uczniowie uzdolnieni matematycznie z klas ósmych czuwali nad stroną techniczną konkursu. Wyjaśniali oni, na czym polegają konkurencje, obserwowali  wykonanie zadania, mierzyli czas oraz zapisywali zdobyte punkty. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do rywalizacji, udowadniając, że zaproponowane gry i zabawy dydaktyczne to doskonała metoda współzawodnictwa i zdrowej  rywalizacji. Nieoczekiwane niekiedy rozwiązania zadań przyczyniły się do integracji wszystkich zespołów, stwarzając przy tym miłą i przyjemną atmosferę.  Matematyka i pozostałe przedmioty ścisłe przeniesione na grunt znanych i lubianych przez wszystkich gier, stają się źródłem wspaniałej zabawy. Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów i patronów. Pani wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie Edyta Borowiecka zaszczyciła swoją obecnością spotkanie oraz wręczała zwycięzcom dyplomy i nagrody.

Dekorację przygotowała pani Anna Langier. Organizacją i przeprowadzeniem konkursu zajęły się nauczycielki matematyki,biologii i geografii:   mgr Anna Bergier, mgr Małgorzata Kosmalska, mgr Ewa Skwara, mgr Grażyna Wyrwisz-Frajer.

W konkursie najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 53, drugie miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej Nr 30, a trzecie przedstawiciele Szkoły Podstawowej
nr 29.